Ako kontrolovať a dolievať olej do motora

4.8 (96%) 5 votes

Už sú preč časy, keď sa hladina oleja nezmenila od výmeny do výmeny.

Na viečku oleja býva symbol olejničky. Vieme teda, kadiaľ olej „naliať“. Farebnú mierku množstva oleja nájdete vždy, pretože býva zakončená uškom z červeného alebo oranžového plastu. Kontrola oleja je jednoduchá, najprv mierku vytiahnete, utrite suchou handrou a vrátite naspäť, zatlačíte nadoraz a potom znova vytiahnete a zistíte hladinu oleja. Nie je dôležité, či je olej pri meraní horúci, teplý alebo studený. Dôležité je, aby bo stečený v olejovej vani, takže ideálne je merať hladinu pri vypnutom motore.

Hladina oleja by sa mala pohybovať v rozsahu vyznačenom ryskami, drážkami, prelismi, trápezou jednoducho každý výrobca motora používa rôzne mierky, ale v okamihu keď sa na mierku pozriete viete o čo ide. Stav pod minimom ani cez maximum nie je vhodný. Ak zistíte, že je potrebné olej doliať, dopĺňajte ho postupne po menších častiach. Dolejte pol litra, skontrolujte a prípadne dolievajte po častiach znova. Nad maximum určite nedolievajte, hrozí poškodenie napríklad katalyzátora.

Všeobecne platí pravidlo v prípade ak máte oleja málo alebo žiadny, nech dolejete akýkoľvek olej, určite sa nič nestane. Všetky oleje sú medzi sebou vzájomne miešateľné. Keď dolejete menej kvalitný olej alebo s inou špecifikáciou, ako predpisuje výrobca motora, môžete tým degradovať kvalitný olej, ktorý už v motore máte. V takom prípade je potrebné nechať ho čo najskôr vymeniť. V prípade núdze je ale lepšie doliať akýkoľvek olej a jazdiť než zháňať ten správny a motor medzitým poškodiť. Pri výmene oleja si v obchode alebo priamo v servise kúpte o liter oleja navyše a vozte ho so sebou v aute. Môže sa vám hodiť k doliatiu v prípade potreby a zároveň máte istotu aký motorový olej presne potrebuje motor vášho auta.

ukážka hladiny oleja na mierke, meranie hladiny oleja mierkou
Ukážka hladiny oleja na mierke, meranie je presnejšie pri vypnutom motore.