Ako sa vyhnúť najčastejším chybám pri skladovaní a zbytočným stratám

5 (100%) 1 vote

Manažment skladovania a distribúcie je bezpochyby jeden z najdôležitejších sektorov vo všetkých firmách, v autoservisoch nevynímajúc. Ale na to, aby sa z neho vyťažil konkrétny zisk, je potrebné zbaviť sa nadbytočných výdavkov, ktoré aj keď sa zdajú veľmi nízke, zosumarizované môžu citeľne ovplyvniť váš zárobok. V prvom rade sa treba zbaviť všetkých strát a to počnúc od situácií, ktoré ich zapríčiňujú a kde je to potrebné zaviesť generálnu optimalizáciu celého procesu.

Nadpriemerná produkcia predajných produktov, či nadprodukcia pneumatík môže spôsobiť nevyhnutné navýšenie zásob v sklade, ako sú materiály, produkty alebo už spomínané pneumatiky, ktoré čakajú na ďalšie spracovanie, alebo distribúciu. Tieto zásoby na jednej strane zaručujú plynulosť produkcie a spokojnosť zákazníkov, ale na druhej strane ich dlhodobé nahromadenie v sklade znižujú flexibilitu, stagnáciu kapitálu a zároveň zbytočne zaberajú miesto v sklade, ktoré by sa dalo využiť efektívnejšie. Tomuto sa dá vyhnúť predvídaním dopytu zo strany klienta, dobrými obchodnými vzťahmi s dodávateľmi a neustálou analýzou trhuvýrobných procesov.

Doba skladovania závisí od tovaru, ktorý musí byť ďalej spracovaný (balenie, triedenie, atď), alebo aj od operátorov, ktorí nečinne čakajú na ďalšiu zákazku. Čím je čakacia doba dlhšia o to väčšie je aj riziko poškodenia materiálov a výrobkov. Táto doba sa v rozpočte mení na ďalší výdavok, ktorý zbytočne zaťažuje celú firmu. Častokrát je príčinou chyba personálu, neefektívnosť riadenia dokumentácie alebo prostriedkov. Najideálnejším riešením je nájsť spôsob ako dodať daný tovar v čo najkratšej dobe využitím minimálneho množstva potrebných zdrojov a prostriedkov.

Pri logistike a distribúcii je najlepším riešením automatizáciavyužitie robotov vo veľkých skladových systémoch. Straty sa vytvárajú pri poškodení a zbytočnom manipulovaní tovaru. Dá sa tomu vyhnúť využitím optických snímačov na klasifikáciu a určenie polohy paliet, robotické automatické systémy na presun, vyhľadávanie a na manipuláciu pri paletizácii. Preto výberom najvhodnejších regálových systémov a správnej organizácii skladovania si udržíte nielen poriadok ale aj vaši zamestnanci sa dostanú jednoduchšie a hlavne rýchlejšie k požadovanému tovaru. Správnou organizáciou celej prevádzky skladu, skladovacích systémov, optimalizáciou presunu a práce personálu, zrýchlením distribúcie tovaru a kontrolou výroby sa vám podarí limitovať straty, ktoré ste možno považovali za zanedbateľné, ale na konci ročného rozpočtu obnášajú podstatný výdavok.