Ako vybrať správny olej do auta

5 (100%) 1 vote

Ako vybrať ten správny motorový olej do motora vášho automobilu

Aj keď sa môže zdať výber optimálneho oleja na prvý pohľad zložitý, v skutočnosti to zas tak moc zložité nie je.

Áno, ak sa v problematike neorientujete, môžu kombinácie čísel a písmen na etiketách pôsobiť ako kódy a tajné šifry zo sveta agentov a tajných služieb. Čo robiť keď si spomeniete, že ste už dlho nemenili olej, alebo keď sa vám rozsvieti kontrolka mazania na prístrojovke vášho auta? Uvažujeme o situácii, že nejazdíte pravidelne do servisu, kde sa vám o doplňovaní technických kvapalín starajú, ale riešite si správnu hladinu oleja priebežne sami.

V prvom prípade máte relatívne dosť času si všetko rozmyslieť a naplánovať, v tom druhom je potreba konať celkom rýchlo. Je potrebné sa najskôr pozrieť či máme v motore vôbec nejaký olej. Na to slúži mierka v motorovom priestore, kde sú väčšinou dve čiary – min a max. Ak nám mierka ukazuje dostatok oleja, tak nebude problém v nedostatočnom množstve oleja, ale niekde inde a tu odporúčame zavolať do akéhokoľvek autoservisu a zvoliť ďalší postup podľa ich odporúčania. V prípade, že na mierke vidíme olej blízko rysky minimum, alebo pod ryskou alebo dokonca vôbec, tak musíme čo najskôr olej doliať.

A ako vybrať správny olej? Výrobcovia áut dodávajú k svojim modelom servisnú knižku alebo návod na obsluhu. Ak ich máme k dispozícii, nájdeme v nich aj odporúčané parametre oleja. Niekedy nám môže pomôcť aj štítok na výmenu oleja nalepený na motore. Najskôr hľadajte viskozitnej triedu podľa SAE. U starších vozidiel to môže byť napríklad 10W-40 alebo dokonca 15W-40. U novších vozov to bude 5W-40 alebo 5W-30. Keď máte jasno vo viskozite, hľadajte tzv. výkonovú špecifikáciu.

V Európe sa uplatňuje klasifikácia olejov podľa ACEA (Združenie európskych výrobcov automobilov). Hľadajte značenie zložené z písmen A, B, C a čísel 1 až 5. Napríklad ACEA A1 / B1 alebo A3 / B3 alebo A3, B3, B4 alebo A5 / B5 alebo C3 alebo C2 alebo A3, B4, C3 pod.

Značenie písmenami A, B, C charakterizuje oleje pre benzínové a naftové motory osobných automobilov a ľahkých úžitkových vozidiel. Niektorí výrobcovia áut uvádzajú aj svoje vlastné firemné špecifikácie. Napríklad u starších automobilov skupiny VW (Volkswagen, Seat, Audi, Škoda) môžete nájsť špecifikáciu VW 502.00 / 505.00 / 505.01 alebo VW 501.01 / 505.00 a pod. Najnovšie špecifikácie olejov podľa VW, ktorá nahrádza všetky predošlé špecifikácia je teraz VW 504.00 / 507.00 . FORD používa svoju špecifikáciu WSS-M2C 913-B alebo novšiu WSS-M2C 913-C. Mercedes zasa označuje oleje napríklad MB 229.1, MB 229.51 a pod. Ak máte jasno, aké značenie olejov máte hľadať, bežte na najbližšiu čerpaciu stanicu, do obchodného domu, predajne autodoplnkov alebo si vyberte olej v internetovom obchode s osobným odberom vo vašom meste, ktorý sa bude zhodovať s vami hľadaným značením.

Uveďme príklad na osobnom automobile Škdoa Octavia s motorom 1.9 / 77kW TDI PD. V návode na obsluhu nájdeme odporúčania na olej firemnej špecifikácie VW 507.00. V tomto prípade nemusíme ani hľadať viskozitnú triedu. U predajcov nájdete napríklad motorový olej Castrol Edge Titanium FST 5w-30 LL s týmito špecifikáciami: SAE 5W-30, VW 504.00/507.00, ACEA C3, MB 229.51/229.51, Porsche C30. Vidíme, že značenie oleja obsahuje našu požadovanú špecifikáciu VW 507.00, takže môžeme olej bez problémov použiť.

Ako je to s miešaním olejov rôznych značiek či rôznych klasifikácií? Mal by sa dopĺňať vždy olej rovnakej viskozitnej triedy aj výkonové klasifikácie. So zámenou oleje rôznych značiek nie je žiadny problém, pretože princíp olejov je taký, aby sa mohli dopĺňať. Dokonca, aj keď na doplnenie použijeme olej inej klasifikácie, tak sa nič vážne z krátkodobého hľadiska nestane. Motorový olej má za úlohu motor správne a rýchlo mazať, chrániť od nepriaznivých vplyvov, pred kondenzáciou vodných pár, nečistotami a pod. Naviac má veľký vplyv aj na spotrebu paliva. To všetko sú argumenty, prečo použiť ten správny olej. Vždy je ale lepšie aspoň nejaký olej v motore, aj keď nemusí byť ten správny, než olej žiadny!