Čo je to bloková výnimka

5 (100%) 13 votes

Bloková výnimka a jej význam

Máte auto v záruke, a preto musíte ísť do autorizovaného servisu, neexistuje žiadna iná možnosť ? Čo dovoľuje zákon, na čo má právo majiteľ vozidla. Bloková výnimka dnes umožňuje, že v prípade ak je automobil v záruke, nemusíte servis vykonať v „značkovom“ servise. Ponuka autoservisov je široká, stačí si len správne vybrať.

V prípade ak idete len na bežnú servisnú prehliadku, výmenu oleja, kontrolu bŕzd alebo klimatizácie, môžete tento servis absolvovať v akomkoľvek nezávislom veľkom a či malom autoservise. O záruku neprídete a naopak ešte ušetríte, Cena v autorizovanom servise, ktorý ponúka originálne oleje a náhradné diely je podstatne vyššia ako v nezávislom servise alebo auto opravovni v servisnej sieti, ktorá ponúka za nižšiu cenu tie isté oleje a diely ktoré vyrábajú rovnaký výrobcovia ako diely originálne.

Bežné údržba alebo drobná oprava v akomkoľvek servise

Výrobcovia nových áut dokázali vytvoriť okolo bežného servisu takú bublinu o záruke, že sú známe prípady majiteľov vozidiel ktorý do autorizovaného servisu chodia aj s výmenou žiarovky alebo gumičiek stieračov, aby náhodou neprišli o záruku. Prečo taká veľká záručná propaganda ?? Odpoveď je jednoduchá, ide o peniaze ktorých sa v „aftermarket“-e otočí oveľa viac ako pri predaji nových áut, a preto sa v Európe v rámci servisných služieb uvoľnil trh.

Európska komisia v novej blokovej výnimke potvrdila, že záručná doba vozidiel nesmie byť viazaná na prehliadky v autorizovaných servisoch a na použitie originálnych náhradných dielov. Netreba však zabúdať na rozdiel medzi údržbou a opravou auta.

Údržbou sú všetky servisné úkony spojené s prevádzkou motorového vozidla, ako napríklad pravidelná servisná prehliadka, výmena oleja, prevádzkových kvapalín a filtrov, kontroly bŕzd, tlmičov, výfukov a iné. Tieto servisné úkony je možné vykonávať aj v nezávislých servisoch, za predpokladu, že budú použité náhradné diely zodpovedajúce kvalite originálnych, a budú dodržané postupy stanovené výrobcom automobilu.

Záručné oprava v autorizovanom servise

Opravy vozidla kde sa uplatňuje záruka musia byť vykonané v autorizovanom servise. Tu sa jedná o výmeny dielov a uplatnenie záruky na poškodený diel pri výrobe vozidla, prípadne o výmenu dielu kde závadu odhalil výrobca automobilu. Opravu automobilu po autonehode nie je nutné vykonať v autorizovanom servise.

Najčastejšou mystifikáciou zo strany výrobcov automobilov a autorizovaných servisov je že po dobu záruky má majiteľ vozidla povinnosť vykonávať údržbu iba v autorizovanom servise, a používať iba originálne náhradné diely, ktoré predávajú výhradne spomínaný predajcovia. No a ani tieto zavádzajúce tvrdenia nie sú pravda, a Európska komisia vo svojej blokovej výnimke potvrdzuje že po dobu záruky má majiteľ vozidla slobodnú voľbu si vybrať, servis tak ako aj použitie náhradných dielov, ktoré zodpovedajú kvalite originálnych. Originálne diely tvoria iba 20% nového vozidla a 80% dielov dodávajú do výroby subdodávatelia a to sú takzvané diely značkové, označované aj ako OE diely. Rozdiel je prakticky iba v cene, často krát sa jedná o identické diely vyrábané rovnakým výrobcom.

Šikovným ťahom predajcov je ponuka takzvaných predĺžených záruk a záruk mobility, ktoré sú viazané na vykonanie každej údržby a opravy v autorizovanom servise.

Alternatívou môže byť aj výhodný nákup v internetových obchodoch.