Čo je to PLASTI DIP, fólia z tekutej gumy

5 (100%) 2 votes

Carwrapping, polep auta zo zmenou farby dokáže dnes aj Plasti Dip

Plasti Dip je viacúčelový syntetický gumový náter s vysokou flexibilitou, ktorý možno jednoducho nanášať na vopred očistený a odmastený povrch. Táto tekutá guma sa nanáša striekaním, natieraním alebo namáčaním predmetu, čím sa vytvorí súvislá vrstva, ktorú je možné kedykoľvek dokonale odstrániť. Plasti Dip nachádza množstvo využitie ako v interiéri, tak aj v exteriéri. Je priľnavý na kov, drevo, sklo, textil, plasty, gumu a betón. Okrem ochrany proti korózii ponúka aj protišmykové a elektrické vlastnosti. Vrstva Plasti dipu sa voči pôvodnej veľkosti dokáže až štvornásobne natiahnuť a tiež odoláva teplotám v rozmedzí -34 °C do 93 °C, preto zostáva pružný a nezačne sa trhať alebo praskať ani za extrémnych podmienok. Plasti Dip je dostupný v spreji, ale aj v plechovkách rôznych objemov.

Využitie Plasti dipu (fólia z tekutej gumy) je široké.

Bez problému sa dá aplikovať na kov, gumu, drevo, plasty, sklo, kameň a podobne. Po praktickej stránke sa vďaka svojim vlastnostiam využíva napríklad ako ochrana proti korózii, vyblednutiu laku, oxidácii plošných spojov, ale aj na izoláciu vodičov a elektrických spojov. Poslúži aj ako protišmyková vrstva pre úchop ručného náradia. Svoje využitie si nájde aj v modelárstve vďaka jednoduchej aplikácii. V neposlednom rade sa veľmi dobre uchytil vo svete motorizmu, najmä z dizajnových dôvodov. Okrem toho, že vzhľad vášho vozidla naberie nový rozmer, bude jeho pôvodný lak chránený voči odskakujúcim kamienkom, bezohľadným vodičom na parkoviskách a podobne.

Vlastnosti Plasti dipu (fólia z tekutej gumy)

Táto tekutá guma je odolná voči vplyvom počasia (UV žiarenie, voda, vietor …), zmenám pH (kyslé / zásadité látky), soli, trenie a má aj elektroizolačné vlastnosti. Problém nepredstavuje ani umývanie vysokotlakovými čističmi (WAP), prípadne v dotykových autoumyvárkach ( „kefy“).

Ďalšie vlastnosti tekutej gumy Plasti dip

Pružnosť: 3740 psi (norma ASTM D-638
Predĺženie: 430% (norma ASTM D-638
Odpor voči treniu: výborný (norma ASTM D-3170
Odpor voči rezanie: veľmi dobrý (norma ASTM D-1044)
Chemická odolnosť: kyseliny a alkalické látky: výborná
Odpor voči soľnému postreku: nad 1000 hodín (norma ASTM D-117)
Odpor voči poveternostným vplyvom: 7-10 rokov (norma ASTM G-53)
Teplotný rozsah použitia: -34 ° C až 93 ° C
Pevné látky: 24% (z celkovej hmotnosti)
Povrch: matný
Test Tvrdomer: A70 (norma ASTM D-2240)
Výdatnosť: 1,86 m ^ 2 / liter pri hrúbke 0,127 mm
Izolačné vlastnosti: 1400 V / 0,0254 mm (norma ASTM D-149)

Sprej alebo farba v plechovke?

Jediná odlišnosť medzi Plasti dipom v spreji a z plechovky je tá, že v spreji sa nachádza zriedená zmes s aerosólovým rozprašovačom pre okamžité použitie, farba z plechovky je hustejšia, určená hlavne na priamu aplikáciu natieraním alebo namočením predmetu. Podľa potreby je možné farbu riediť vhodným riedidlom pre syntetické farby. Pomer určujeme podľa spôsobu aplikácie. Pri natieraní sa odporúča riediť max. do 25% objemu farby. Pri aplikácii striekaním zvoľte správny pomer podľa návodu výrobcu striekacej pištole, ktorou budete Plasti dip nanášať (väčšinou 40-50% objemu farby).

Odstránenie a opravy povrchu z Plasti dipu

Najzaujímavejšou vlastnosťou tejto tekutej gumy je možnosť úplného a nenáročného odstránenie bez poškodenia pôvodného povrchu alebo laku automobilu. Pri dostatočnom počte vrstiev je možné vrstvu gumy dokonca stiahnuť v jednom kuse. Plasti dip nezanecháva na podklade žiadne stopy, žiadne škvrny, ani lepidlo na rozdiel od fólie. V prípade poškodenia už existujúcej vrstvy Plasti dipu netreba prestriekať celú časť nanovo, ale poškodenie je možné jednoducho opraviť lokálne.

Príprava povrchu pred aplikáciou Plasti dipu

Všeobecne stačí povrch dôkladne umyť a odmastiť. Kovové predmety bez povrchovej úpravy odporúčame najprv zbaviť korózie. V prípade, že sa chystáte aplikovať Plasti dip na karosérii / disky Vášho auta, tak nie je potrebné žiadne brúsenie pôvodného laku, tmelenie, ani nič podobné.

Spôsob nanášania tekutej gumy Plasti dip

Striekaním

Sprej pred použitím poriadne pretrepte. Plasti Dip aplikujeme na očistený a odmastený povrch, v bezprašnom prostredí, ideálne izbovej teploty. Nanášajte rovnomerne zo vzdialenosti približne 25-40 centimetrov ľahkými pohybmi nad povrchom. Pri nanášaní držte dózu stále zvisle. Nanášajte v 3-6 vrstvách podľa potreby. Jednotlivé vrstvy nechajte schnúť minimálne 15 minút, posledný aspoň 4 hodiny.

Namáčaním

Aby ste predišli vzniku vzduchových bublín, Plasti Dip pred každým použitím poriadne premiešajte. V prípade potreby použite riedidlo pre syntetické farby. Ponorte predmet do požadovanej hĺbky na cca 10 sekúnd, potom ho nechajte schnúť cca 30-40 minút, tento postup opakujte 2-3 krát. Nechajte schnúť 4-12 hodín.

Natieraním

Pri natieraní štetcom doporučujeme max. 25% riedidla. Pred každým použitím Plasti Dip poriadne premiešajte. Jednotlivé vrstvy nechajte schnúť 10-20 minút a nanášajte na seba až do požadovanej hrúbky. Poslednú vrstvu nechajte schnúť 4-12 hodín.

Dnes na trhu nájdete tekutú gumu v sprejoch od rôznych výrobcov pod názvami ako Racer dip, Car dip, Total Dip, alebo len dip Preformix vyrába Plasti dip už viac ako 10 rokov a v ponuke nájdete rôzne farby, neónové farby, metalizéry, perleťe a lesky. Ponuka tekutej gumy Plasti dip