Dôležité je sledovať hladinu oleja

5 (100%) 2 votes

Základom starostlivosti o automobil je kontrola množstva motorového oleja.

Náhle rozsvietenie červenej olejničky na prístrojovke značí, že je oleja v motore málo alebo nemá dostatočný tlak. Keď je oleja málo, je nutné čo najrýchlejšie zastaviť a hladinu motorového oleja skontrolovať, prípadne aj doliať. Ak je oleja dostatočné množstvo, na olejovej mierke je hladina oleja medzi ryskou minimálnej a maximálnej hladiny bude problém v niečom úplne inom, možno závada na olejovom čerpadle, ale to už budete musieť nechať na odborníkov.

Zanedbanie starostlivosti o motorový olej môže mať fatálne následky pre motor vášho automobilu. Moderné motory sú na jeho kvalitu náchylnejšie ako tie staré. Rozhodne je lepšie doliať aspoň nejaký olej ak je to potrebné, ako žiadny. Moderné motory a nie len benzínové, „žerú“ viac oleja, než by ste čakali.

Červená kontrolka na olej sa pri otočení kľúčika v zapaľovaní do polohy jedna rozsvieti, po naštartovaní zhasne. To je ideálny stav. Keď zostane svietiť alebo vás na dlhej ceste z ničoho nič vyľaká, treba urýchlene konať. Červené kontrolky sú najdôležitejšie, učili nás v autoškole, a je nebezpečné ich ignorovať. Spoliehať sa u oleja len na starostlivosť servisu určite nestačí. Jeho hladinu je potrebné pravidelne kontrolovať. V niektorých prípadoch u veľmi zaťažovaných moderných motoroch takmer pri každom tankovaní.

Moderné motory, aj napriek tomu, že do nich výrobcovia stále častejšie odporúčajú tzv. Longlife oleje, teda oleje s predĺženou dobou výmeny, vyžadujú paradoxne väčšiu starostlivosť o olej a ďalšie prevádzkové kvapaliny, ako tie staré. Motorový olej sa bežne mení po prejdení 10 až 15 tisíc kilometrov, závisí to od typu automobilu. Stav teda množstvo oleja v motore sa doporučuje kontrolovať oveľa častejšie. Dolievanie nie je nič neobvyklé. U všetkých typov motorov, predovšetkým u tých moderných, dochádza k úbytku motorového oleja a to hlavne z dôvodu zložitosťi konštrukcie dnešných motorov.