Výmena oleja je pomerne jednoduchá vec

5 (100%) 2 votes

Výmena oleja je pomerne jednoduchý a rýchly úkon.

Úkon pomerne jednoduchý ale pritom veľmi dôležitý, pre správny chod motora vášho automobilu. Pravidelná výmena oleja motora je základom údržby a predlžuje životnosť motora. Radšej ju nezanedbávajte, neoplatí sa to.


Akú značku oleja ?

Častou otázkou je, ktorý olej použiť. Na značke oleja až tak nezáleží ako na viskozite, ktorú určuje výrobca motora. Pre každý automobil je vhodný iný typ viskozity a tento typ sa počas starnutia vozidla a opotrebovania motora môže meniť. Zvyčajne sa s vekom vozidla prechádza od redšieho oleja k hustejšiemu.


Prečo meniť olej ?

Motorový olej zaisťuje tieto dôležité funkcie motora:

Mazanie, úlohou oleja je predovšetkým kvalitné mazanie motora. Vďaka mazaniu dochádza k znižovaniu trenia motorových dielov, ktoré spôsobuje stratu energie a zvyšuje mechanické opotrebovanie motora.

Chladenie, ochraňuje pred prehriatím častí motora, ktoré nemôžu teplo priamo odovzdávať chladiacej kvapaline alebo vzduchu.

Tesnenie, zaisťuje dobré utesnenie pracovných priestorov medzi klznými časťami.

Čistenie, odvod častí oteru, rôznych usadenín a zvyškov spalín paliva.

Obmedzuje hlučnosť, mazacie vrstvy tlmia hluk a vibrácie motora.

Ochraňuje kovové časti motora pred koróziou.


Čo je dobré vedieť o výmene oleja a ako často je potrebné meniť olej ?

U väčšiny automobilov musíte meniť olej po prejdení 10 až 15 tisíc km alebo po uplynutí jedného roka od poslednej výmeny. Vždy podľa toho, čo nastane skôr. Olej totiž stráca svoje základné mazacie schopnosti aj vtedy, keď s vozidlom jazdíte veľmi málo alebo vôbec – znižuje sa viskozita. Výmena oleja je pomerne lacným úkonom, zároveň veľmi dôležitým, preto by ste ho v žiadnom prípade nemali zanedbávať.

Typy olejov podľa viskozity, jednoduché porovnanie

0W-XY – je „riedky“ olej

5W-XY – „hustejší“ olej, dnes už najpoužívanejší

10W-XY – ešte „hustejší“ olej, staršie motory

15W- XY – používa do starších vozidiel


Motorové Oleje long – life. Áno či nie ?

Takzvané longlife oleje s predĺženým intervalom výmeny sa používajú u nových alebo zánovných áut. Nie sú príliš vhodné do starších motorov a dnes od nich výrobcovia vozidiel skôr upúšťajú, pretože sa neosvedčujú. Všeobecne platí, že je lepšie meniť olej pravidelne a častejšie.


Musíte olej počas výmenného intervalu dolievať ?

Príčin môže byť viacero. Záleží na type motora, jeho vek a jazdných podmienkach, ktorým bol vystavený. Strata oleja môže byť spôsobená netesnosťou spojov alebo tesnení, opotrebovaním piestov alebo valcov, usadeninami obmedzujúcimi mazanie niektorých povrchov.


Čo sú to aditíva oleja ?

Aditíva sú chemické zlúčeniny, ktoré sa pridávajú do základového oleja, zlepšujú výkonnosť týchto olejov, chránia proti starnutiu a umožňujú reagovať na všetky požiadavky motora.


Čo by ste mali vedieť, kým vyrazíte do servisu ?

Ak počujete z vášho vozidla nadmerný hluk od motora, všimli ste si presakovanie oleja z motora alebo zápach, sú to jasné náznaky, že s vašim vozidlom nie je niečo v poriadku. Dym z výfuku býva zvyčajne čierny, modrý alebo biely. Čierny dym najčastejšie spôsobuje nekvalitné spaľovanie. Modrý dym často signalizuje, že sa spaľuje olej, čo môžu spôsobovať poškodené piestne krúžky alebo valce. Biely dym často spôsobuje presakovanie chladiacej kvapaliny a jej spaľovanie. Najpravdepodobnejšou príčinou môže byť presakujúce tesnenie hlavy valcov, prasknutá hlava alebo poškodená stena valca. Toto sú podozrenia na poškodenie motora.Keď spozorujete presakovanie akejkoľvek kvapaliny, skontrolujte jej farbu, prípadne vôňu. Napríklad zelená alebo ružová kvapalina pod prednou časťou vozidla je pravdepodobne chladiaca zmes. Pozorujte teplomer, či sa motor neprehrieva, svietiaca kontrolka motora neznamená vždy len nedostatok motorového oleja. Veľmi často uniká aj motorový alebo prevodový olej. Vo všetkých prípadoch je nutné čo najskôr vyhľadať odborný autoservis.