Kontrolky v aute

4.3 (85%) 4 votes

Svieti vám na prístrojovej doske kontrolka a neviete čo ktorá znamená ?

Väčšina kontroliek na prístrojovom paneli automobilu sa rozsvietia po naštartovaní cca asi na päť sekúnd, potom postupne zhasnú. Problém je, keď nezhasnú, alebo keď sa rozsvietia počas jazdy. Máloktorý vodič však presne pozná, význam daného symbolu. Niektoré „svetielka“ majú aj viac významov, čiže signalizujú niekoľko možných dôvodov prečo sa rozsvietili. Dôležité je poznať minimálne hlavný zmysel kontrolky a ich základné rozdelenie.

Dôležitosť ikoniek na prístrojovej doske predurčuje aj ich farebné rozlíšenie.

  • Rozsvietenie červenej kontrolky signalizuje výstrahu. Väčšinou príde k signalizácii počas jazdy znamená to vážne ohrozenie vozidla alebo posádky a je potrebné okamžite zastaviť auto a vypnúť motor. Niektoré modely automobilov automaticky obmedzia svoju prevádzku.
  • Rozsvietenie žltej kontrolky signalizuje varovanie, automobil je plne funkčný a nehrozí jeho poškodenie. V takomto prípade je potrebné čo najskôr zistiť v návode na obsluhu vozidla alebo v servise, čo je príčinou rozsvietenia danej ikonky.
  • Rozsvietenie zelenej alebo modrej kontrolky signalizuje upozornenie na momentálne zapnutie alebo funkčnosť daného zariadenia prípadne výbavy vozidla.

kontrolka teploty motora

TEPLOTA CHLADIACEJ KVAPALINY