Letné pneumatiky

5 (100%) 1 vote

Prečo letné pneumatiky ?

Používanie letných pneumatík nerieši žiadna vyhláška ani zákon. Používanie je teda úplne dobrovoľné a záleží len na vás či budete alebo nebudete letné pneumatiky používať. Každopádne sa odporúča používať v letnom období letné pneumatiky. Mnoho vodičov tak počas jari a leta dochádzajú svoje zimné pneu s tým, že si potom v októbri zaobstará rovno nové. Hazardujú však so zdravím. A finančne si tiež moc nepolepšia.


Základné parametre letných pneumatík

Letné a zimné pneumatiky používame preto, pretože každý typ je navrhnutý pre určité podmienky a nefunguje univerzálne. Popri odlišností, ako je iný vzorka dezénu, viac lamiel a pod., Je podstatnou vlastnosťou zimných pneumatík to, že sa oproti letným pneu vyznačujú nižšou tuhosťou zmesi. Sú tak pružné aj za nízkych teplôt a zaručujú maximálnu priľnavosť k vozovke aj vo vysokých rýchlostiach. Rastúce teploty naopak ovplyvňujú ich jazdné vlastnosti negatívne.


Rozpálená letná vozovka a zimné pneumatiky naozaj nie sú dobrá kombinácia

Dezénová zmes zimných pneumatík mení vo vysokých teplotách svoje vlastnosti, čo so sebou nesie horšie ovládanie a stabilitu vozidla. Menšie styčná plocha zimných pneumatík, teda aj nižšiu priľnavosť k vozovke, zvyšuje pri vyšších teplotách brzdnú dráhu až o 20%. Spotreba paliva stúpa pri použití zimných pneumatík v lete až o 10%.


Letné pneumatiky v rôznych cenových hladinách

Bezpečná jazda by mala byť pre každého zodpovedného vodiča alebo majiteľa vozidla prioritou za akékoľvek situácie. Ale pozná to asi každý – v rodinnom rozpočte sa hodí každé euríčko. Nie je však nutné prezúvať na prémiové značky či zháňať posledné novinky zo sveta pneumatík. Existuje celý rad značiek, ktoré ponúkajú pneumatiky s veľmi dobrými jazdnými vlastnosťami a zároveň sa pohybujú v rozumných cenových hraniciach.

Výber letných tak jako aj zimných pneumatík zjedodušuje aj povinnosť použitia informačných štítkov pri predaji pneumatík.