Olejový filter a jeho vlastnosti

5 (100%) 6 votes

Základná charakteristika olejového filtra

Motorový olej má okrem mazania aj funkciu chladenia a zachytávanie nečistôt vzniknutých pri práci motora či už oterom, opotrebovaním pri štarte má za úlohu olejový filter. Olej odvedie teplo od miesta trenia a spolu s ním aj nečistoty. Pri práci motora je kolobeh oleja zaistený olejovým čerpadlom. Ten tlačí olej najprv cez olejový filter, kde sa zbavuje nečistôt a usadenín, do zvyšku motorového priestoru. Olejový filter tak neustále zachytáva vzniknuté nečistoty a zanáša sa, preto je pre správnu funkciu nutné meniť olejový filter pri každej výmene oleja.


Vlastnosti olejového filtra

Olejový filter má za úlohu selekciu drobných nečistôt, ktoré sa nachádzajú v motorovom oleji, prúdiacom v motore automobilu. Pokiaľ by k uvedenej selekciu neprichádzalo, olej by zhustol a svojou konzistenciou by začal pôsobiť ako brúsna pasta. Zároveň by sa z olejového filtra stala „zátka“, ktorá by zabránila prietoku motorového oleja. Tým by nebola zaručená cirkulácia oleja a následné mazanie a chladenie motora čo by viedlo k jeho vážnemu poškodeniu. Interval výmeny olejového filtra, je vždy rovnaký ako interval výmeny motorového oleja. Ďalej sa doporučuje pri výmene oleja aj výmena ďalších filtrov prevádzkových kvapalín a vzduchu. Tieto výmeny sú doporučované výrobcom vozidla, ale záleží aj na prostredí v akom sa dané vozidlo prevádzkuje, ako často sa štartuje a ako často sa mení motorový olej. Filtre sa doporučujú meniť minimálne raz ročne. Konštrukcia týchto filtrov je veľmi jednoduchá a preto sú aj cenovo oveľa prístupnejšie ako náhradné diely a zariadenia v aute, ktoré sa môžu poškodiť v prípade ak nedochádza k ich pravidelnej výmene.


Výmena olejového filtra

Väčšina olejových filtrov sa uvoľňuje pomocou kľúča, ktorý sa nasadí na telo filtra. Pri výmene je možné použiť aj univerzálny kľúč, ktorý obopne telo filtra a následne ho je možné odskrutkovať. Niektoré filtre umožňujú demontáž pomocou klasického nástrčkového kľúča. Takisto sa dnes využívajú olejové filtre vo forme olejovej vložky, kedy sa z plášťa vyberie použitá vložka a vymení sa za novú.