Výmena motorového oleja za 90 sekúnd

5 (100%) 5 votes

Výmena motorového oleja v aute, ešte jednoduchšia ako výmena autobatérie

Výmena motorového oleja bude s novým vynálezom otázkou chvíľky a zvládne ju každý rovno na parkovisku. Uzavretý plastový kontajner veľký približne ako autobatéria obsahuje kompletnú olejovú náplň a filter, a k výmene nie je potrebné dokonca žiadne náradie. Len zdvihnete kapotu, uchopíte kontajner za madlo, vytiahnete ho z motorovej časti a nahradíte novým.

Technológiu, ktorú vymysleli vývojári Castrolu (patrí do petrochemického gigantu BP) v projekte Nexcel, má všetky predpoklady urobiť velkú revolúciu. Na výmenu oleja musíte ísť minimálne raz za rok. Je to trochu špinavá práca, ktorá sa vykonáva viac menej rovnako už dlhé desaťročia, a musíte kvôli nej do servisu. Naviac je Nexcel extrémne rýchly, tvorcovia uvádzajú deväťdesiat sekúnd, čo je citeľne menej, než dnešných obvyklých 30 minút.

Nový nápad, ktorý výrobca testuje na prototype Aston Martinu, návštevu servisu odbúra. Nexcel predstavil svoj nápad britskému výrobcovi športiakov pred dvoma rokmi. Je však jasné, že k masovému rozšíreniu ešte niekoľko rokov chýba (odhaduje sa päť až desať rokov). Andy Palmer, generál Aston Martinu ale už dnes prehlasuje, že si túto technológiu vie predstaviť v každom ich aute. Zatiaľ ju testujú v prototype čisto okruhového extrémneho superšportu menom Vulcan, ktorý má pod kapotou atmosférický sedemlitrový dvanásťvalec s výkonom cez 800 koní.

test výmenných kontajnerov pre krátku výmenu oleja v aute
Návštevu servisu odbúra nový systém výmeny motorového oleja Nexcel, testovaný na prototype Vulcan od Aston Martin

Nexcel už otestoval svoj vynález v niekoľkých autách rôznych výrobcov od mikro áut po superšporty (vie sa, že existuje napríklad Ford Focus vybavený touto technológiou) a vykonal aj crashtesty. Systém obstál aj v extrémnych skúškach, dostatočné mazanie je schopný zabezpečiť napríklad aj pri extrémnom brzdení s preťažením až 1,8 G – to zodpovedá situácii, pri ktorej by auto idúce stovkou zabrzdilo za 1,6 sekundy. Systém je konštruovaný tak, že môže byť použitý pre mazanie s mokrou i suchu skriňou obvyklú u závodných a vysokovýkonných športových vozidiel.

Oliver Taylor, šéfinžinier projektu, na ktorom pracovalo okolo päťdesiat ľudí vo Veľkej Británii, USA a Nemecku, uvádza, že toto riešenie umožňuje obeh oleja v motore v objeme 600 litrov za minútu, čo je desať až dvadsaťkrát viac, ako vyžaduje pre riadne mazanie akékoľvek konvenčné auto (bežná olejové čerpadlá prečerpajú 250 až 350 litrov oleja za hodinu).

Rýchla výmena oleja má ešte ďalšie výhody: mení sa vždy rovnaké (v podstate komplet) množstvo oleja, celý systém je oveľa ekologickejšie, pretože zber a recyklácia olejov bude v tomto prípade pod lepšou kontrolou. Jasné je, že to nebude len také jednoduché, podmienkou rozšírenia technológie Castrol Nexcel sú úpravy na motoroch, ktoré vyžadujú modifikáciu systému mazania a vytvorenia špeciálneho štandardizovaného priestoru pre výmenný kontajner s motorovým olejom a filtrom.

Nexcel nie je len jednoduchá krabice s olejom, má v riadiacu jednotku, ktorá komunikuje s riadiacou jednotkou automobilu. Jednotky si napríklad „povedia“, že dochádza k výmene olejovej náplne. Podľa dostupných informácií pred výmenou malé čerpadielko odčerpá zvyšok oleja z motora, a po nahradení novou náplňou systém olejom naplní tak, aby sa mohlo bezpečne štartovať. Preto pravdepodobne celá výmena trvá udávaných deväťdesiat sekúnd, aj keď na prvý pohľad sa len prehodia dva malé kontajnery.

ako vymeniť motorový olej efektívne a za okamih
Výmenu oleja zvládne úplne každý, bez náradia a to vďaka systému Nexcel od Castrolu.

Tvorcovia uvádzajú, že ich technológie povedie k úsporám paliva a tiež oleja. Castrol odhaduje, že ak by bol Nexcel nainštalovaný vo všetkých autách na svete, ušetrilo by sa ročne 200 tisíc cisterien nového motorového oleja. Značka chce intenzívnejšie recyklovať použitý olej, dnes sa ho viac ako štvrtina len tak „vyleje“.

Systém má tiež lepšie riešiť zahrievanie oleja pri studených štartoch. Práve v režimoch, kedy motor pracuje s nedostatočne zahriatym olejom, trpí. Nexcel má v takýchto prípadoch zmenšiť množstvo oleja v obehu, ktorý sa rýchlejšie zohreje. Zvyšok oleja sa dohreje priebežne, čo je oveľa efektívnejšie a ekonomickejšie. Na hrnček kávu si tiež neohrievate celú kanvicu vody.

Castrol uviedol, že nový vynález už predstavil ďalším automobilkám a chce ho licencovať ďalším výrobcom olejov. Zatiaľ má kontajner tvar a veľkosť podobnú autobatériu, podľa tvorcov môže mať výmenný box s motorovým olejom akékoľvek rozmery.

Ako prebieha výmena oleja s Nexcel – video, ak nemáte automobil s týmto systémom olej nakúpite tu.