Zimné pneumatiky prikazuje zákon

5 (100%) 4 votes

Kedy je ten správny čas na prezutie zimných pneumatík

Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v SR ukladá zákon. Povinnosť používať zimné pneumatiky trvá od 15. novembra do 31. marca, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. V takom prípade môže vodič osobného motorového vozidla toto vozidlo užívať, iba ak má na všetkých nápravách zimné pneumatiky.

Približne takto vodičov inštruuje zákon. Zdravý rozum a skúsenosti radia prezuť vozidlo približne v období, keď teplota dosahuje 7°C a menej. V období keď je cez deň dajme tomu ešte 15°C, ráno a večer 5°C, berte do úvahy v akej časti dňa vozidlo využívate. Ak jazdíte napríklad do práce skoro ráno a vraciate sa neskoro večer, môžete auto kľudne prezuť. Ak jazdíte intenzívne celý deň, s prezutím ešte počkajte, keďže vyššia teplota Vaším zimným pneumatikám veľmi neprospieva. Prezujte v prípade, keď sa k 7°C blíži priemerná denná teplota.


Hĺbka dezénu a vek zimnej pneumatiky

Zimná pneumatika disponuje inými prevádzkovými vlastnosťami ako letná. Vyplýva to zo zloženia jej zmesi a konštrukcie dezénu. Zmes obsahuje silicu a iné zmäkčovadlá, ktoré zvyšujú priľnavosť a zamedzujú “stvrdnutiu” pneumatiky. Ak si detailne všimnete povrch zimnej pneumatiky, nájdete v dezéne veľa lamiel, ktoré majú “cik-cak” tvarovanie a starajú sa o trakciu a brzdný účinok na klzkom povrchu.

Čo sa týka hĺbky dezénu, odporúča sa výmena pneumatík, ak je menšia ako 4 mm, zákonom daná minimálna hĺbka dezénu je 3 mm. Vek pneumatiky by nemal byť viac ako 4 roky, teda nemala by absolvovať viac ako 4 sezóny, keďže všetky zmäkčovadlá obsiahnuté v gume strácajú svoju účinnosť. Niektorý výrobcovia prezentujú udržanie vlastnosti pneumatiky počas celej doby jej životnosti. Odporúčame však zvážiť rozhodnutie voziť svoju rodinu v aute s 10 ročnými pneumatikami. Dátum výroby pneumatiky je uvedený na boku spolu s textom DOT vo štvorcifernom formáte. Takzvaná DOT-ka označuje týždeň a rok výroby. Napríklad označenie 2215 znamená výrobu pneumatiky v 22. týždni roku 2015.


Nehoda na letných pneumatikách Vás môže vyjsť draho

Ak neberieme do úvahy len väčšie riziko a škody spôsobené horšou schopnosťou manévrovania a brzdenia v zime na klzkom povrchu pri použití letných pneumatík, Vašu peňaženku ohrozuje aj riziko nepreplatenia škody alebo jej časti od poisťovne, v ktorej máte uzatvorené PZP (povinné zmluvné poistenie) alebo havarijné poistenie. Teda ak sa preukáže, že nevhodné obutie vozidla viedlo k dopravnej nehode, je tento nárok vo veľkej miere prípadov aplikovaný a poisťovne krátia poistné plnenie.