Zloženie pneumatiky

5 (100%) 1 vote

Z akých častí sa skladá pneumatiky

Vrstvenie.
Pláty tkaniva, ktoré tvoria vnútornú štruktúru pneumatiky, sa nazývajú vrstvy. Sú vyrobené z pogumovaných šnúr a pneumatike poskytnú flexibilitu bez elastickosti. Pevná vrstva, známa ako kostra, sa nachádza nad vnútornou výstužou pneumatiky, ktorá pneumatike dodáva pevnosť.

Pätky.
Pätky tvoria vzduchotesný kontakt medzi ráfom kolesa a pneumatikou. Vyrábajú sa zo spletenej ocele vysokej pevnosti, ktorá je pogumovaná.

Pás.
Pásy sú pogumované pláty tkanej ocele, ktoré sa nachádzajú po obvode pneumatiky a dodajú jej pevnosť a tuhosť. Môžu obsahovať aj kevlarový pás kvôli väčšej sile, trvácnosti a odolnosti voči prepichnutiu.

Bočná stena.
Oblasť z hrubej gumy medzi pätkou a dezénom sa nazýva bočná stena. Nachádzajú sa tu podstatné informácie o vašej pneumatike vytlačené výrobcom. Bočná stena dodáva pneumatike aj laterálnu stabilitu.

Rameno.
Malá vystupujúca hrana, kde sa dezén spája s bočnou stenou, sa nazýva rameno. Dizajn ramena zásadným spôsobom vplýva na výkonnostné charakteristiky, obzvlášť na priľnavosť pri zatáčaní.

Dezén.
Dezén pneumatiky je bod kontaktu vašej pneumatiky s vozovkou. Dezén hrá úlohu v komforte jazdy aj v priľnavosti. Vzor a gumová zložka sú kľúčovými činiteľmi vo výkone vašej pneumatiky.

Rebro.
Mnoho pneumatík používa centrálne rebro kvôli dodatočnej sile a spevneniu.

Lamely a drážky.
Drážky medzi blokmi dezénu umožňujú pneumatike rýchle odvádzanie vody, blata a snehu, čím zabraňujú akvaplaningu. Lamely sú malé zárezy v blokoch dezénu, ktoré zvyšujú priľnavosť.