Značkový motorový olej alebo nie

5 (100%) 4 votes

Na značke nezáleží, dôležité sú fyzikálne a výkonové parametre

Ak motor vášho vozidla nejaký ten olej „požiera“, najlepšie je kontrolovať hladinu motorového oleja pri každom druhom tankovaní.“ Pre dolievanie môžete používať olej akejkoľvek značky, hoci výrobcovia radi odporúčajú nejaké konkrétne. Jediné, na čom záleží, sú fyzikálne a výkonové parametre. Vždy používajte olej rovnakej viskozity a stupňa výkonnosti, ktorým je už motor naplnený.

Medzinárodná špecifikácia olejov sa označujú napríklad SAE 5W-30, ACEA C3, API SJ / CF, niektoré automobilky používajú svoje interné označenie – napríklad VW 504.00/507.00. Tento údaj väčšinou nájdete na štítku, ktorý servisy vykonávajúce výmenu oleja buď umiestňujú niekam do motorového priestoru, alebo lepia zvnútra na stĺpik dverí. Pomôcť môže aj návod na obsluhu automobilu.

Ak si neviete rady, nepanikárte. Ak si u vozidla, ktorý nie je staršie ako tri roky, nie ste istí typom olejovej náplne, určite nič nepokazíte olejom označeným 5W-30, ACEA C3 (väčšina z týchto produktov plní aj normu VW 504.00/507.00). Ten nezanáša filter pevných častíc, ani katalizátor a je určený pre predĺžené výmenné intervaly,

Veľa predajcov a obchodníkov, ako aj servisov a autorizovaných servisov ponúka oleja s obrovskými maržami, takže sa cena trebárs 5W-30-ky pohybuje bežne okolo 25€ za liter. Na značke pritom záleží minimálne – môj zamestnávateľ používa slovenský Dynamax, ktorý naozaj zoženiete za veľmi priaznivú cenu a od tých zahraničných olejov sa ten slovenský líši len obalom. Dôkazom kvality slovenskej značky olejov Dynamax sú aj profi tými, ktorý tento olej pravidelne používajú a v ktorých úspešne jazdia Štefan Svitko a Maťo Homola.